Artykuł przeczytano: 6003 razy.
Dla wielu osób zagadnienie kastracji to drażliwy temat z powodu niepewności, w jaki sposób należy postąpić. Do właścicieli psów i kotów dociera mnóstwo niezweryfikowanych opinii, które trudno uznać za prawdziwe lub fałszywe. Stąd dużo wątpliwości i rozterek związanych z podjęciem decyzji, czy wykastrować pupila, czy też tego nie robić.
Jest wiele argumentów przemawiających za wykonaniem tego zabiegu i tylko nieliczne, które są nieuzasadnione lub przesadzone. Klinika weterynaryjna lub gabinet weterynaryjny to jedyne miejsca, gdzie można wykonać kastrację.
Na czym zabieg polega?
Wykonywany pod narkozą zabieg to nic innego jak usunięcie gonad, czyli jajników i jąder. Powinien przeprowadzać go zespół doświadczonych lekarzy, najlepiej w obecności anestezjologa.
Przyczyny wykonania zabiegu
Dominują prozdrowotne. (Na marginesie dodajmy, że zapobieganie niechcianej ciąży jest oczywiste). Poprzez kastrację chronimy psy i koty przed chorobami nowotworowymi jąder i jajników, a ponadto u młodych suk minimalizujemy ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego. Gdybyśmy nie poddali psa czy kota kastracji, nie wyeliminowalibyśmy cieczek i rujek, a to z kolei prowadziłoby do stosowania niezdrowej kuracji hormonalnej.
Negatywne konsekwencje kastracji
Prawdą jest, że suki dużych ras nie trzymają po niej moczu, ale dodajmy, że jest to znikomy procent zwierząt, który oscyluje w granicach od 1,5% do 3%. Nie należy obawiać się narkozy. Pies lub kot jest pod stałą, czujną opieką lekarza i nie stanie mu się krzywda. Weterynarz – doświadczony profesjonalista – wykonał z powodzeniem wiele tego typu zabiegów. Wystarczy przecież powierzyć psa lub kota specjalistom i wybrać odpowiednią klinikę.
Czy tycie niektórych zwierząt jest związane z kastracją?
Nic bardziej mylnego. Przybieranie na wadze nie ma nic wspólnego z zabiegiem. Jest to wynik niewłaściwego odżywiania zwierzęcia poprzez dostarczanie mu zbyt dużej ilości pokarmu. Logiczne wytłumaczenie tego zjawiska brzmi następująco. Po wykonanym zabiegu kastracji zwierzę zdecydowanie mniej potrzebuje pożywienia, ponieważ z wiekiem spowalnia się jego metabolizm. Im starsze zwierzę, tym mniej skoczne i ruchliwe, a za tym powinno iść zmniejszenie porcji żywieniowych. Tyje przekarmiane zwierzę. Nieprawdą jest, że suka jeden raz w życiu powinna być w ciąży.
Podsumujmy, posługując się kategoriami prawda – fałsz.
PRAWDA
Zabieg jest bezpieczny dla zwierzęcia – prawda. Zapobieganie niechcianej, przypadkowej ciąży – prawda. Uchronienie psa lub kota przed wieloma dolegliwościami – prawda. Nietrzymanie moczu przez suki dużych ras – prawda. (wyjaśnienie: od 1,5% do 3%) Kastracja chroni psy i koty przed nowotworami jajników i jąder – prawda. Eliminowanie cieczek i rujek oraz rezygnacja ze stosowania hormonów – prawda. Ochrona młodych suk przed nowotworami gruczołu mlekowego – prawda. Lęk przed uśpieniem zwierzęcia – prawda. (nieuzasadniony)
FAŁSZ
Przybieranie na wadze po kastracji – fałsz. Suka raz w życiu powinna być w ciąży – fałsz.
Obraz zestawienia nie wymaga komentarza. Powinniśmy kastrować zwierzęta dla ich dobra.
Powyższy tekst napisany został przez zespół z kliniki weterynaryjnej WetMarysin
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.
Komentarzy do artykułu: 0. |