F.C.I- wzorzec numer 167 Amerykański Cocker Spaniel Kraj pochodzenia: USA Przeznaczenie: Płochacz, pies do towarzystwa Klasyfikacja FCI: grupa 8- retrievery-płochacze-psy dowodne; sekcja 2: płochacze
Wygląd ogólny:
Amerykański Cocker Spaniel jest najmniejszym przedstawicielem grupy Sporting (wg. podziału AKC - przyp. Tłum.) Ma mocne, zwarte ciało oraz elegancką wyrzeźbiona głowę. Całość jest proporcjonalna i idealnych rozmiarów. Przednie łapy proste, linia grzbietu lekko opadająca aż do mocno zbudowanego, muskularnego i dość dobrze kątowanego tylu. Jest psem wytrzymałym, zdolnym się poruszać w szybkim tempie. Przede wszystkim ma być radosny, energiczny, proporcjonalny a w ruchu sprawiać wrażenie psa chętnego do pracy. Bardziej pożądany jest pies proporcjonalny niż taki, u którego wyraźny jest kontrast pomiędzy zaletami i wadami.
Rozmiar, proporcje i wygląd
Wymiary Idealny wzrost dla dorosłego psa to 15 cali (38,1 cm), dla suki 14 (35,56 cm) cali.
Wzrost może się wahać o pól cala w gore i w dół od tych wartości. Pies, którego wzrost przekracza 15,5 (39,4 cm) cala oraz suka wyższa niż 14,5 (36,8 cm) powinny być zdyskwalifikowane. Pies poniżej 14,5 cala i suka niższa niż 13,5 (34,3 cm) cala podlegają obniżeniu oceny. Wzrost mierzy się wyznaczając linię poziomą do podłoża w najwyższym punkcie kłębu gdy pies stoi w pozycji naturalnej z przednimi i tylnymi łapami prostopadłymi do podłoża.
Proporcje Długość psa mierzona od kłębu do zadu jest trochę większa niż jego wysokość w kłębie. Ciało musi być wystarczającej długości, tak aby pies mógł poruszać się równym i swobodnym krokiem. Pies nigdy nie ma się wydawać długi i niski.
Głowa Aby uzyskać proporcjonalna głowę, która pozostaje w dobrych proporcjach z całym ciałem powinna ona być następująca:
Wyraz - inteligentny, czujny, łagodny i wyrazisty
Oczy - okrągle i duże, patrzące prosto. Oprawa oczu nadaje im kształt migdału; oczy nigdy nie są małe ani też wytrzeszczone. Kolor oka powinien być ciemnobrązowy, im ciemniejsze oko tym lepiej.
Uszy - długie, delikatne, mocno owłosione i osadzone nie wyżej niż dolna powieka.
Czaszka - okrągła ale bez przesady, bez skłonności do bycia płaską; brwi uwydatnione, stop dobrze zaznaczony. Policzki niewystające, część poniżej oczu ładnie wymodelowana. Kufa szeroka i mocna, z kwadratowymi szczękami. Aby proporcje były właściwe odległość od stopu do końca nosa powinna być równa połowie długości od stopu do guza potylicznego.
Nos - odpowiedniej wielkości w stosunku do pyska, z dobrze rozwiniętymi nozdrzami typowymi dla psa sportowego. Powinien być czarny u psa o umaszczeniu czarnym, podpalanym lub biało-czarnym oraz brązowy, wątrobiany lub czarny dla innych umaszczeń. Czym ciemniejszy tym lepiej. Kolor trufli powinien harmonizować z kolorem oprawy oczu.
Wargi - górna warga pełna i wystarczająco rozwinięta aby przykrywać wargę dolna.
Zęby - mocne i nie nazbyt małe; zgryz nożycowy
Szyja, górna linia i ciało
Szyja - wystarczająco długa tak aby nos z łatwością dosięgał ziemi, muskularna i bez luźnego podgardla. Powinna być mocno osadzona na ramionach i wyginać się wdzięcznym lukiem łącząc z głową. Górna linia - lekko opadająca w kierunku muskularnego zadu
Ciało - Klatka głęboka, sięgająca do łokci, dostatecznie szeroka aby mogła pomieścić serce i płuca ale nie przeszkadzająca w prawidłowym ruchu kończyn przednich. Żebra dobrze wysklepione. Grzbiet mocny i lekko opadający od łopatki do nasady kopiowanego ogona. Kopiowany ogon jest osadzony i noszony w linii grzbietu lub delikatnie powyżej; nigdy do góry jak u terierów czy też nisko co sugerowałoby nieśmiałość. W ruchu żywa akcja ogona.
Przednie kończyny Łopatka dobrze osadzona pod kątem mniej więcej 90 stopni co pozwala na swobodny ruch przednich kończyn i duży wykrok. Łopatka ukośna, przylegająca i tak kątowana, że pozwala to na dobre wysklepienie żeber. Kiedy widziane z boku łokcie są dokładnie w linii poniżej najwyższego punktu łopatki. Kończyny przednie równolegle, proste o mocnej kości i dobrze umięśnione. Dobrze przylegające do ciała poniżej łopatki. Śródręcze krótkie i mocne. Pazur pierwszego palca może być usunięty. Stopy zwarte, duże, okrągle z silnymi opuszkami; nie są zwrócone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz.
Kończyny tylne Biodra są szerokie a uda muskularne i grubokościste. Kiedy widziane z tylu, tylne łapy są równolegle w ruchu i statyce. Tylne łapy grubokościste i umięśnione, umiarkowanie kątowane kolana i mocne wyraźnie oddzielone uda. Kolana są mocne, w ruchu rzepka nie może wychylać się na boki. Śródstopie mocne, prostopadle do podłoża. Wilcze pazury mogą być usunięte.
Okrywa włosowa Na głowie włos krótki i delikatny, na ciele średniej długości z dość gęstym podszerstkiem dającym ochronę skórze. Uszy, przedpiersie, brzuch i łapy bogato owłosione ale nie tak mocno by nie można było ocenić linii cockera bądź by zbyt obfity włos uniemożliwiał psu funkcjonowanie jako średnio owłosionego psa sportowego. Najważniejsza jednak jest struktura włosa, który ma być jedwabisty, prosty bądź lekko falujący i łatwy w utrzymaniu. Zbyt obfity, kręcony bądź "waciany" włos powinien być ostro karany przy ocenie. Niepożądane jest używanie maszynki elektrycznej do wygalania sierści na grzbiecie. Trymowanie powinno służyć wydobyciu naturalnych cech psa i być tak naturalne jak to tylko możliwe.
Umaszczenie i znaczenia
Odmiana czarna - jednolita czerń również u psów z podpalaniami. Czerń powinna być głęboka; zbrązowienie sierści nie pożądane. Niewielka ilość bieli na piersi i/lub podgardlu dopuszczalna; występująca w każdym innym miejscu powinna być powodem dyskwalifikacji.
Każde inne jednomaściste (ASCOB) - każde inne umaszczenie jednolite inne niż czarne; poczynając od najjaśniejszego blondu do najciemniejszej rudości, w tym brąz i brąz z podpalaniem. Kolor powinien być jednolity ale dopuszczalne jest nieco jaśniejsze umaszczenie na włosie na brzuchu i łapach. Niewielka ilość bieli na piersi i/lub podgardlu dopuszczalna; występująca w każdym innym miejscu powinna być powodem dyskwalifikacji.
Parti-color dwa lub więcej, wyraźnie oddzielone kolory, z których jeden musi być biały; czarnobiałe, rudo-białe (rudy od najjaśniejszego blondu do ciemnej rudości), brązowo-białe, sobolowe czyli każda kombinacja tych kolorów z podpalaniem. Preferowane jest żeby podpalanie było umieszczone tak samo jak dla psów czarnych i ASCOB. Sobolowe umaszczenie jest klasyfikowane jako parti-color. Kolor podstawowy, który występuje na 90% ciała lub więcej powinien być powodem dyskwalifikacji.
Podpalania Kolor popalania może być od najjaśniejszego blondu do najciemniejszej rudości i nie może występować na więcej niż 10% ciała psa. Powyżej tej wartości powinien być powodem dyskwalifikacji. Rozmieszczenie podpalania dla psów czarnych i ASCOB:
1) Wyraźna kropka nad każdym okiem 2) Po bokach na kufie i policzkach 3) Wewnątrz uszu 4) Na wszystkich stopach i/lub kończynach 5) Pod ogonem 6) Na piersi jest niekonieczne a jego obecność bądź brak nie powinny być karane. Powinno się karać znaczenia, które są trudno zauważalne bądź występują jako bardzo znikome. Podpalanie kufy, które obejmuje ją całą łącząc się na grzbiecie nosa również powinno zostać uznane za wadliwe. Brak znaczeń w w/w miejscach u psów czarnych lub ASCOB, które są podpalane inaczej powinien być powodem dyskwalifikacji.
Ruch Amerykański Cocker Spaniel, chociaż najmniejszy ze wszystkich psów w swojej grupie (wg podziału AKC - przyp tłum.) porusza się ruchem typowym dla psów sportowych. Tym co umożliwia wydajny ruch jest równowaga w budowie psa. Dobrze zbudowane, silne tylne kończyny oraz właściwie zbudowane łopatki i przednie kończyny dają psu długi wykrok i swobodny, wydajny ruch. Pies powinien poruszać się bez wysiłku, a ruch musi być spokojny. Ruch ma być efektywny, lecz nie należy mylić go z przesadną efektownością.
Temperament zrównoważony, nigdy nieśmiały.
Wady dyskwalifikujące
Wzrost - psy powyżej 15,5 cala; suki powyżej 14,5 cala
Umaszczenie - tylko kolory opisane powyżej są prawidłowe, każde inne umaszczenie powinno być karane dyskwalifikacją. Psy czarne - białe znaczenia poza piersią i/lub podgardlem. ASCOB - białe znaczenia poza piersią i/lub podgardlem. Psy dwukolorowe - kolor podstawowy na powierzchni większej niż 90%. Popalania - 1) Przekraczające 10% całości umaszczenia, 2) Brak podpalania w miejscach wymienionych we wzorcu, u psów podpalanych
Uwaga
Samce musza mieć dwa, prawidłowo rozwinięte jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.
|